29/11/2022
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Spotkanie z rodzicami

admin dnia 22/11/2022
Drukuj
104.rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
104.rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę
„ Póki Polska żyje w nas
Póty nie zaginie”

10 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Punktualnie o godzinie 11:11 w ramach upamiętnienia 11 listopada 1918 roku oraz przyłączenia się do akcji „Szkoła do hymnu”, wspólnie zostały odśpiewane cztery zwrotki naszego hymnu narodowego.

W trakcie uroczystości uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przedstawione przez nich scenki upadku naszego państwa i taniec zaborców, wprowadziły nas w nastrój zadumy i refleksji  na temat faktów historycznych oraz przybliżyły nam wydarzenia poprzedzające odzyskanie niepodległości. Miały one na celu przede wszystkim przypomnieć nam ciężkie czasy, w których znaleźli się Polacy i podkreślić jak istotna jest wolność i niezależność dla naszego Narodu. Na zakończenie uroczystości zaśpiewano piosenkę pod tytułem „Ja to mam szczęście”, w której zwrócono uwagę na to, że jesteśmy Polakami, żyjemy w wolnym kraju, a wolność, którą otrzymaliśmy w darze, powinniśmy cenić ponad wszystko.

Na zakończenie głos zabrał pan dyrektor Marcin Jarzwiec, który podziękował uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii, a także podkreślił, jak ważny jest szacunek do Ojczyzny i tych, którzy za nią zginęli.

To Święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemy się na moment i wspominamy naszych przodków walczących o wolność. Miejmy nadzieję, że takie chwile, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź ze swoim krajem, jego historią, kulturą oraz tradycjami.

Opracowała: p. Marta Gadziała

<galeria>

admin dnia 20/11/2022
Drukuj
"Szkoła do hymnu"

admin dnia 18/11/2022
Drukuj
"OD NIEPODLEGŁOŚCI DO NIEPODLEGŁOŚCI"
"OD NIEPODLEGŁOŚCI DO NIEPODLEGŁOŚCI"

09.11.2022 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie recytatorskim. Idea niepodległości odżyła po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Konkurs odbył się w miejscowości Żdżary w gminie Radgoszcz. Uczniowie zostali podzieleni na trzy kategorie wiekowe: kl.V-VI, kl.VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.

Uczestnicy wykazali się pięknymi interpretacjami utworów lirycznych. Milena Musiał odniosła wielki sukces. Zajęła III miejsce w swojej kategorii. Jakub Szczebak z klasy 8 otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy naszym utalentowanym uczniom za udział w konkursie.

Opracowała: p. Ewelina Wątroba

<galeria>

admin dnia 16/11/2022
Drukuj
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZYM PRZEDSZKOLU
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZYM PRZEDSZKOLU
,,Jedenastego listopada
uczcić wielkie święto nam wypada.
Polska znów stworzyła jedność,
​odzyskała niepodległość”.

Pielęgnując tradycje oraz patriotyzm 10 listopada 2022r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy 104  rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Z tej okazji wszystkie przedszkolaki ubrane w stroje galowe uroczyście świętowały ten wyjątkowy dzień dla Nas – Polaków. Głównym celem uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych. 

W uroczystej akademii przygotowanej przez grupę starszaków pod kierunkiem pani Teresy Fryz uczestniczyli zaproszeni Rodzice, ksiądz katecheta Marek Synowiec oraz młodsi koledzy i koleżanki z grupy maluchów. Dzieci recytowały wiersze opowiadające historię odzyskania przez Polskę niepodległości, śpiewały piosenki a także zaprezentowały taniec z flagami.

Dokładnie o godz. 11:11 wspólnie w sali przedszkolnej wszystkie przedszkolaki odśpiewały hymn, przyłączając się tym samym do akcji ,,Szkoła do hymnu”.

Uroczystość ta z pewnością zapadnie wszystkim głęboko w pamięci. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

Opracowała: p. Jadwiga Tabor

<galeria>

admin dnia 16/11/2022
Drukuj
Wycieczka do Torunia w ramach programu "Poznaj Polskę"
Wycieczka do Torunia w ramach programu "Poznaj Polskę"

Urokliwe uliczki, wspaniała architektura i ciekawe opowieści okraszone dochodzącym zewsząd zapachem pierników. To wszystko czekało na naszych uczniów w Toruniu. Podczas dwudniowej wycieczki nie sposób zobaczyć wszystkie fascynujące zakątki tego miejsca, jednak śmiało możemy przyznać, że czas wykorzystaliśmy maksymalnie, a nasze głowy są pełne niezwykłych wspomnień.

Pierwszego dnia skupiliśmy się przede wszystkim na zwiedzaniu Rynku Staromiejskiego. Budowle reprezentujące różne style architektoniczne zrobiły na nas piorunujące wrażenie. Poznaliśmy mnóstwo ciekawych historii krzyżackich, dowiedzieliśmy się jak ważną rolę pełniły w czasach średniowiecznych mieszczańskie zabudowania. Tego właśnie dnia zostaliśmy też uraczeni przez przewodników ciekawą legendą dotyczącą pochodzenia samej nazwy miasta. Spacer toruńskimi uliczkami był niezwykle wzbogacający chociażby ze względu na liczne szczegóły, które pozornie nieistotne, niosły ze sobą potęgę wiedzy, a czasem nawet stanowiły swoistych świadków minionych epok.

Nie ulega wątpliwości, że Toruń dla wielu kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem Kopernikiem. Nie omieszkaliśmy więc zajrzeć do domu wielkiego Polaka, w którym wysłuchaliśmy wielu anegdot dotyczących jego życia rodzinnego, nacieszyliśmy oczy, podziwiając meble, stylizowane pomieszczenia oraz narzędzia, służące wybitnemu astronomowi do pracy. Po tak owocnej wizycie nie obyło się bez seansu w planetarium. Dla większości uczniów było to pierwsze tego typu doświadczenie, dlatego emocje były bardzo intensywne.

Drugiego dnia wycieczki skupiliśmy się na części praktycznej. Pierwszym punktem programu było Muzeum Toruńskiego Piernika, w którym uczestniczyliśmy w warsztatach robienia ozdobnych pierników. Uczniowie przy indywidualnych stanowiskach od podstaw tworzyli pachnące wypieki. Stosując się do instrukcji prowadzącego, kolejno przygotowywali formę, następnie odciskali w niej rozgrzane w dłoniach ciasto i wycinali ciekawe kształty, które później trafiały do pieca.

Kolejnym miejscem, do którego się udaliśmy, było Muzeum Historii Partaczy. Na początku uczniowie wzięli udział w warsztatach kaligrafii. Zadanie polegało na tym, aby podpisać się, odwzorowując gotycką czcionkę. Wydawać by się mogło, że zapisanie własnego imienia i nazwiska nie należy do rzeczy trudnych. Pewnie by tak było, gdyby nie fakt, że uczniowie mieli do dyspozycji jedynie gęsie pióro i atrament.

W dalszej kolejności dzieci wysłuchały opowieści związanych z toruńskimi partaczami. Biorąc pod uwagę dzisiejsze pejoratywne znaczenie słowa „partacz”, znaczna część uczniów z wytrzeszczonymi oczami wsłuchiwała się w historie snute przez mistrza prowadzącego zajęcia. Okazało się bowiem, że większość z nas ma mylne wyobrażenie co do etymologii tegoż słowa.

Zwieńczeniem wizyty w muzeum były warsztaty kaletnicze. Każdy uczestnik przygotował dla siebie własnoręcznie zrobioną skórzaną sakiewkę. Jak się okazało, przeplatanie rzemyka tylko na pierwszy rzut oka wydaje się banalne. Na szczęście dzieci mogły liczyć na stałe wsparcie mistrza, dzięki czemu po kilku chwilach powstały doskonale wykonane woreczki.

Wycieczka do Torunia z całą pewnością była wyjątkowo atrakcyjna dla uczniów. Pomimo intensywności tych dni i pękającego w szwach harmonogramu zwiedzania, zaliczamy ten wyjazd do w pełni udanych. Do domu wróciliśmy pozytywnie nastrojeni i z bagażem nowych, pięknych doświadczeń.

Opracowała: p. Anna Więcek

<galeria>

admin dnia 14/11/2022
Drukuj
Nasze dziewczęta V-ce Mistrzyniami Powiatu
Nasze dziewczęta V-ce Mistrzyniami Powiatu

09.11.2022r. w hali sportowej im. Agaty Mróz- Olszewskiej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej Dziewcząt. Uczestniczyły w nich drużyny z 7 szkół: SP Nr 1 i Nr 2 z Dąbrowy Tarnowskiej, SP Szczucin, SP Olesno, SP Bolesław, SP Zabrnie i SP Gruszów Wielki. Zawody rozegrano systemem „każdy z każdym” w dwóch grupach eliminacyjnych oraz finały. Reprezentacja naszej szkoły odniosła  sukces zajmując II miejsce i tytuł V-ce Mistrzyń Powiatu na rok 2022. Zwyciężyła eliminacje w swojej grupie oraz mecz półfinałowy. Jedynie w finale uległa utytułowanej drużynie z Olesna.

Wyniki poszczególnych meczy:

Eliminacje w grupie:

SP Gruszów Wielki – SP Bolesław  1:0

SP Gruszów Wielki – SP Nr 2 Dąbrowa Tarnowska   1:0

Półfinał: SP Gruszów Wielki – SP Nr 1 Dąbrowa Tarnowska  4:0

Finał: SP Gruszów Wielki – SP Olesno  0:3

Skład zwycięskiej drużyny: Jowita Kot, Anna Żelazny, Patrycja Kijak, Kamila Kilian, Angelika Ruman, Milena Żurawska, Oliwia Michalczyk i Julia Kawa.  Autorami wszystkich zdobytych bramek była Jowita Kot. Gratulujemy.

 Opracował: p. Jerzy Dąbrowa

<galeria>

admin dnia 14/11/2022
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS