09/06/2023
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Gruszowie Wielkim
Wakacyjne edukowanie
Wakacyjne edukowanie

Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w projekcie „Świadomi swoich pasji” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki odwiedzili w trakcie właśnie trwających wakacji Chorzów, Góry Świętokrzyskie oraz Góry Stołowe.

Swoje wędrówki rozpoczęli od wycieczki do Śląskiego Planetarium, w którym zobaczyli seans astronomiczny prezentujący ruch gwiazd i innych ciał niebieskich po orbicie nieba. Spotkanie pod gwiazdami było okazją do poszerzenia wiedzy o wszechświecie i próbą odpowiedzi na pytanie: „Czy jest tam kto?”

Kolejnym punktem wycieczki był Śląski Ogród Zoologiczny. Tu, oprócz spotkania z egzotycznymi zwierzętami, uczniowie mieli okazję zwiedzić Kotlinę Dinozaurów – jedyną tego typu ekspozycję wymarłych gadów w Europie.

Szybko mijał czas w gościnnym Chorzowie i choć przykro było opuszczać śląskie szlaki uczestnicy projektu myśleli już o kolejnym wakacyjnym wyjeździe. Czekały przecież Góry Świętokrzyskie i jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju – Jaskinia „Raj”.

Chęciny nie zawiodły oczekiwań uczniów. Jaskinia zachwyciła ich bogactwem i różnorodnością kalacytowych form naciekowych i niesamowitą atmosferą. Po wizycie w rezerwacie przyrody nieożywionej przyszła pora na spotkanie z Białą Damą w Zamku w Chęcinach. Malownicze widoki, monumentalna i nieprzystępna warownia była okazją do podróży w średniowieczne czasy.

Ostatnim punktem wyjazdu w Góry Świętokrzyskie było zwiedzanie opactwa pobenedyktyńskiego Święty Krzyż. Po spacerze lasem jodłowo – bukowym uczniowie oglądali pamiątki przywiezione przez misjonarzy z różnych części świata i adorowali relikwie drzewa krzyża świętego. Góry Świętokrzyskie opuszczali późnym wieczorem wypatrując wśród drzew i szczytów tajemniczych czarownic udających się na miotłach ku Łysej Górze.

Po kilku dniach odpoczynku znowu w drogę! Tym razem w długo oczekiwane Góry Stołowe.

Pierwszy przystanek to Twierdza Kłodzka. Tu spacer podziemnymi tunelami w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur i obserwacja panoramy miasta oraz gór okalających Ziemię Kłodzką.

Następnie Błędne Skały i wędrówka w labiryncie szczelin i zaułków tak wąskich, że w niejednej głowie pojawiła się myśl: „ czy dam radę?” Na szczęście przeszli wszyscy, by udać się na nocleg do gościnnego schroniska w Pasterce. Tu wieczornym rozmowom i śpiewom nie było końca.

Ostatni dzień wakacyjnych wyjazdów to wizyta we Wrocławiu. Oglądanie Panoramy Racławickiej, zwiedzanie średniowiecznego placu targowego, kamienic, kościołów. Najmłodsi uczestnicy wycieczki, zainspirowani opowieścią przewodnika, udali się na spacer Szlakiem Wrocławskich Krasnali, starszych zachwycił niezwykły klimat miasta.

Wyjazdy te były dla uczniów sposobem zdobywania nowych umiejętności i okazją do poszerzenia wiedzy zdobytej na zajęciach realizowanych w ramach projektu „Świadomi swoich pasji”. Wychowankowie z niecierpliwością czekają na kolejne wycieczki!

zdjęcia

admin dnia 02/08/2012
Drukuj
Dziennik elektroniczny
Office 365
Bezpieczna szkoła
eTwinning w naszej szkole
Na facebooku
Świadomi swoich pasji
Równaj w górę
Przetargi
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Jadłospis
Oferta Edukacyjna
ePrzedszkole
Na Pożółkłej Fotografii
Przegląd Talentów
Nasze Osiągnięcia
Nasze Prace
TOP
RSS