
Szkoła Podstawowa im. Kard. S Wyszyńskiego w Gruszowie Wielkim realizowała projekt pod nazwą „Razem w przyszłość” w ramach programu Erasmus+, który jest unijnym programem edukacyjnym powstałym z myślą o umożliwianiu mobilności edukacyjnej, wymianie dobrych praktyk i tworzeniu partnerstw międzynarodowych.

22 września uczniowie klasy V połączyli się za pomocą platformy TEAMS ze swoimi rówieśnikami ze szkoły Obispo San Patricio w Maladze. Celem działania było przełamywanie barier językowych oraz nawiązanie nowych znajomości.
Podczas tego niecodziennego spotkania dzieci przedstawiły się i krótko zaprezentowały swoje zainteresowania. Radosna i swobodna atmosfera sprzyjała również komunikacji niewerbalnej, podczas której pojawiło się mnóstwo życzliwych gestów z każdej ze stron, co w efekcie końcowym zaowocowało wymianą kontaktów między przedstawicielami obydwu szkół.
Nawiązanie współpracy ze szkołą w Hiszpanii było jednym z zaplanowanych działań mających na celu upowszechnianie rezultatów projektu realizowanego ze środków POWER „Razem w przyszłość”.
Opracowała: p. Barbara Kogut

Ruszyła XIII edycja realizowana w roku szkolnym 2022/2023 Programu „Mamo, tato, wolę wodę!”. Nasze przedszkole przyłącza się do udziału w tym programie.
„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.
Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.
Opracowała: p.Jadwiga Tabor

W ramach projektu „Razem w przyszłość” realizowanego z programu POWER, dwóch nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w szkoleniu zagranicznym „ICT in the Classroom: Innovative Tools to Facilitate Students Learning, Collaboration and Creativity”. Efektem tego szkolenia były lekcje otwarte z języka polskiego oraz angielskiego, na których pojawiły się innowacyjne metody nauczania uwzględniające narzędzia ICT.
Podczas lekcji języka polskiego została wykorzystana platforma www.wordwall.net, która posłużyła do przygotowania rozsypanek wyrazowych oraz koła fortuny. W programie Canva opracowano dla uczniów infografikę oraz prezentację multimedialną wzbogaconą o materiały edukacyjne związane z tematem zajęć. Natomiast zadania o charakterze praktycznym zwizualizowano, korzystając z elektronicznej wersji zeszytu ćwiczeń.
Do wprowadzenia tematu z języka angielskiego wykorzystano platformę Page Tiger. Materiał został powtarzany za pomocą quizu oraz study table przygotowanych w programie Study Stack, natomiast podsumowanie oraz utrwalenie poznanych zagadnień językowych odbyło się za pomocą programu Spinner Wheel.
Do realizacji założonych celów na obydwu lekcjach posłużono się również stroną www.youtube.com.
Wynikiem przeprowadzonych działań było zaangażowanie i zmotywowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w zajęciach. Lekcje otwarte były także ciekawym doświadczeniem dla rodziców uczniów, którzy mieli możliwość poznania w praktyce ciekawych nowinek technologicznych, ułatwiających naukę ich pociechom.
Opracowanie: p.Barbara Kogut i p. Anna Więcek

20 września 2022 roku zaraz po śniadaniu przedszkolaki z obu grup świętowały Dzień Przedszkolaka.
Z tej okazji panie przygotowały dla swoich milusińskich różnorodne zabawy przy muzyce, wesołe gry, konkursy i inne atrakcje. Wszystko po to, aby ten dzień kojarzył się każdemu dziecku z radością, beztroską i szczęściem.
Dzieci od samego rana śpiewały piosenki o przedszkolakach m.in. „Dzień przedszkolaka”, „Jestem sobie przedszkolaczek” oraz „Mały przedszkolak”. Następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Były piosenki, wierszyki, zabawy integracyjne i tańce przy znanych przebojach dziecięcych. Dużą frajdę sprawiła dzieciom foto budka, gdzie można było wykonać sobie śmieszne zdjęcie.
Było wesoło i kolorowo. To był dzień pełen wrażeń.
Opracowała: p. Jadwiga Tabor

Nowy rok przed nami, wielkich wyzwań czas,
Razem odkrywamy ten wspaniały świat
Słowami tej właśnie piosenki 1 września rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Wypoczęci, zrelaksowani i pełni energii powróciliśmy z różnych zakątków świata, by wspólnie stawić czoła nowym wyzwaniom.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 otworzyła msza święta, którą celebrował ks. Marek Synowiec. Wzięły w niej udział dzieci z oddziałów przedszkolnych, uczniowie, rodzice, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły.
Po nabożeństwie udaliśmy się do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej pan dyrektor – Marcin Jarzwiec – najpierw serdecznie powitał zebranych, a następnie przypomniał wydarzenia z 1 września 1939 roku. Pamięć poległych w II Wojnie Światowej uczciliśmy minutą ciszy.
W dalszej części spotkania mieliśmy możliwość wysłuchania wierszy, które zapewniły nam emocjonalną podróż do historii sprzed 83 lat. Uczniowie podkreślili też jak cenne jest życie w kraju, w którym panuje pokój, a do szkoły można wejść z uśmiechem na ustach i poczuciem pełnego bezpieczeństwa.
Bardzo ważnym i niezwykle radosnym momentem akademii było także uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Dzieci złożyły przed nami wszystkimi przyrzeczenia, a chwilę później zostały pasowane na uczniów szkoły. Następnie wychowawczyni wręczyła wszystkim pierwszoklasistom symboliczne upominki.
Na koniec pan dyrektor przedstawił nowych pracowników szkoły i życzył całej szkolnej społeczności owocnej współpracy. Kiedy po części oficjalnej w sali rozległ się pierwszy dzwonek, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas.
Wchodzimy w nowy rok szkolny pełni sił, gotowi do pracy i otwarci na nowe przyjaźnie. Mamy nadzieję, że pozytywnie nastrojeni, wspólnie pokonamy wszystko, co przyniesie nam los.
Opracowała: p. Anna Więcek

W piątek, 24 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia uczniom dyplomów i nagród XI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – od 30 lat z KRUS wypadkom zapobiegamy". Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych pozytywnych postaw związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego oraz wskazanie czynności szczególnie niebezpiecznych wynikających z działalności rolniczej, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Konkurs umożliwiał sprawdzenie wśród najmłodszych wiedzy na temat bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych i zagrożeniach wypadkami. Do terenowego oddziału w KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej złożono 20 pięknych prac wykonanych przez uczniów z naszej szkoły. Wszyscy uczestnicy i wyróżnione uczennice otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez KRUS Oddział Regionalny w Krakowie i fundatorów z powiatu dąbrowskiego.
WYRÓŻNIENIA
Julia Kawa – klasa V
Karolina Kruk – klasa VIII
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Opracowała: p. Dorota Bzduła